Rodzaje protez stomatologicznych ruchomych

Rodzaje_protez_stomatologicznych_ruchomych

Rodzaje protez stomatologicznych ruchomych

Problem częściowego lub całkowitego bezzębia obecnie rozwiązuje się z użyciem nowoczesnych metod. Stomatologia protetyczna ma do zaoferowania szereg atrakcyjnych rozwiązań, wpisujących się w potrzeby i możliwości każdego pacjenta. Jednym z nich są protezy – wyróżnia się protezy stałe i protezy ruchome.

Proteza ruchoma może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dowiedz się, czym są protezy ruchome i dlaczego pacjenci decydują się na protezy ruchome – częściowe lub całkowite.

Protezy ruchome

Proteza ruchoma znajdzie zastosowanie zarówno w przypadku częściowego, jak i całkowitego ubytku w zębach. Z racji budowy protezy ruchomej, proteza ruchoma stosowana jest wyłącznie w dzień – na noc konieczne jest ściągnięcie protezy ruchomej. Minusem ogólnym protezy ruchomej jest czas przyzwyczajania do niej – proteza ruchoma wymaga dużo więcej czasu, niż ma to miejsce w przypadku innych rozwiązań protetycznych.

Proteza ruchoma może być częściowa lub całkowita. Podział na rodzaje wynika ze stopnia bezzębia, z jakim zmaga się pacjent. Protezy ruchome częściowe stosuje się w przypadku braku kilku zębów, a protezy ruchome całkowite – w przypadku całkowitego bezzębia w górnym lub dolnym łuku zębów.

Protezy ruchome częściowe

Proteza ruchoma może obejmować ubytek w postaci tylko kilku zębów – wtedy też taka proteza nazywa się protezą częściową. Wyróżnia się szkieletowe i nakładkowe protezy częściowe, w zależności od tego, jak jest mocowana.

Protezy ruchome szkieletowe wykorzystują naturalne zęby pacjenta, przez co są stabilniejsze i dużo wygodniejsze na co dzień. Proces przyzwyczajania się do takiej protezy trwa zdecydowanie krócej, niż w momencie, gdy proteza jest osiadająca. Do mocowania protezy używa się wówczas metalowej klamry lub zatrzasków.

Protezy ruchome całkowite

Proteza ruchoma całkowita obejmuje całkowite bezzębie. Proteza całkowita wykonywana jest z akrylu. Protezy całkowite stanowią obce ciało w jamie ustnej, dlatego taka proteza wymaga od pacjenta dłuższej ilości czasu do przyzwyczajenia się. Stabilność protezy całkowitej może pozostawiać wiele do życzenia – z tego powodu warto jest korzystać z kremów mocujących, które sprawią, że proteza nie będzie się przesuwać.

Protezy całkowite można również ustabilizować na implantach, jednak jest to droższe rozwiązanie. Proteza zamocowana w ten sposób jest jednak dużo bardziej stabilna. Taka proteza wymaga jednak wszczepienia dwóch implantów stomatologicznych, co może stanowić dla części pacjentów zbyt duży koszt.