Wada wymowy a problemy stomatologiczne
Jak poradzić sobie z różnymi problemami związanymi ze stomatologią? Rozsądnie jest wybrać się do dentysty! A co w przypadku, gdy dojdzie do pojawienia się… wad wymowy? Czy logopeda okaże się zawsze skutecznym lekarzem w tym zakresie? Wada wymowy r u dorosłych, tak zwane r francuskie, niestety jest powszechnym zjawiskiem. Zaburzenie przy wymawianiu głoski r nazywa się fachowo rotacyzmem, a niektórzy nazywają to reraniem. Jest to powszechne zarówno u dzieci, co niestety może być źródłem różnych kompleksów.
Pod względem artykulacyjnym głoska r jest skomplikowana, dlatego jej wymówienie jest sporą dogodnością. Wyróżnia się kilka rodzajów wada wymowy r leczenie – mogirotacyzm, gdy dochodzi do pominięcia głoski r, a także pararotacyzm, gdy dochodzi do zamiany głoski r na inną. Sam rotacyzm również dzieli się na rotacyzm faryngealny, welarny, labialny, lateralny i uwularny, czyli wspomniane wcześniej „r francuskie”. W tym artykule wyjaśnimy sposoby na wada wymowy r leczenie i czy wada wymowy r operacja ma sens.
Wada wymowy r u dorosłych – jakie mogą być przyczyny?
Pierwszą przyczyną wady wymowy głoski r jest niesprawny do końca czubek języka, który nie jest w stanie prawidłowo się poruszać. Przy wymawianiu głoski r konieczne jest wykonywanie ruchów wibracyjnych, praktycznie niewidocznych, jednak koniecznych, gdy chce się poprawnie wypowiedzieć tę głoskę. Niestety nie na wszystkie przyczyny mamy wpływ – może okazać się, że nasz język jest po prostu zbyt duży, ewentualnie napięcie mięśniowe języka nie mieści się w normach. To również może powodować różne problemy, w tym z wymową głoski r.
Do tego wyróżnia się także powód w postaci tego, że wędzidełko językowe jest zbyt krótkie. Innym powodem, który się wyróżnia na tle pozostałych, jest po prostu opóźnione tempo rozwoju dziecka – to również, w przypadku dzieci, może mieć wpływ na to, jak dziecko wymawia głoskę r.
Jak więc widzisz, powodów które sprawiają wadę wymowy związaną z głoską r jest mnóstwo. Aby je zdiagnozować, bez wątpienia przyda się konsultacja z lekarzem dentystą i/lub logopedą.
Wada wymowy r – operacja dobrym rozwiązaniem?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy operacja w ich przypadku, to znaczy w przypadku ich wady wymowy zda egzamin. Okazuje się, że warto jest najpierw podjąć tak zwane badanie logopedyczne, mające na celu określenie, jak działa język i z jakim rodzajem wady mamy do czynienia. Zważając na mnogość różnych rotacyzmów, nie ma co zakładać, że operacja będzie bezwarunkowo najlepszym rozwiązaniem. Dużo są w stanie pomóc różne ćwiczenia, mające na celu poprawić wymowę pacjenta.
W wieku dorosłym, jak i u dzieci, można usunąć wadę wymowy. Niestety u dorosłych jest ona bardziej nawykowa, dlatego jej usunięcie będzie trudniejsze. Będzie to wiązało się z tym, że konieczna będzie duża ilość ćwiczeń. Prócz tego, na skuteczność leczenia wad wymowy największy wpływ będzie miało to, czy pacjent ma wady zgryzu, czy budowa anatomiczna artykulatorów nie będzie tego utrudniać.