Wypełnienia kompozytowe – charakterystyka i zalety
Rozwój stomatologii zachowawczej pozytywnie przełożył się na ilość rozwiązań oferowanych pacjentom. Pacjenci, którzy borykają się z problemem próchnicy, po wyleczeniu potrzebują wypełnienia ubytków. Przez długi czas popularnością cieszyły się wypełnienia amalgamatowe, których, z racji ich koloru, nie stosowało się na przednich zębach.
Obecnie coraz większą popularność zyskują wypełnienia kompozytowe. Dowiedz się, czym są wypełnienia kompozytowe i dlaczego warto zdecydować się na wypełnienia kompozytowe.
Wypełnienia kompozytowe – charakterystyka
Wypełnienia kompozytowe pełnią funkcję plomby po leczeniu zęba, najczęściej próchnicy. Są one wykonane z kompozytu – z tego samego materiału wykonuje się m.in. licówki kompozytowe. Kompozytowe wypełnienie charakteryzuje się wysokim poziomem wytrzymałości – pacjenci mogą korzystać z jednej plomby kompozytowej nawet przez 10 lat od jej zamontowania.
Dodatkowo, wypełnienia z kompozytu są kolorystycznie bardzo zbliżone do koloru naturalnego zęba, przez co można stosować je także na bardziej widocznych zębach – co jest sporą zaletą względem wypełnień amalgamatowych.
Zakładanie wypełnień kompozytowych
Aby wypełnienie kompozytowe mogło zostać założone, stomatolog musi upewnić się, że ząb jest dokładnie oczyszczony. Dotyczy to głównie usunięcia próchnicy i jej zalążków. Miejsce, w którym wypełnienie zostanie umieszczone, jest pokrywane specjalnym preparatem wiążącym, zapewniającym dokładne umieszczenie wypełnienia kompozytowego.
Następnie, na wspomniany preparat nakłada się wypełnienie – do jego utwardzenia stosuje się lampę polimeryzacyjną (dotyczy to światłoutwardzanych wypełnień). Takie rozwiązanie wygląda zdecydowanie lepiej, niż wypełnienia amalgamatowe, a do tego jest zdecydowanie bardziej szczelne.
Ile kosztują wypełnienia kompozytowe?
Wypełnienia kompozytowe są stosunkowo tanie. Ich cena może różnić się w zależności od miasta i gabinetu, w którym wypełnienie jest wykonywane. Wpływ na cenę bez wątpienia ma stopień ubytku – im większy ubytek, tym droższe wypełnienie. Ceny wypełnień kompozytowych rozpoczynają się od około 50-80 złotych, a najdroższe wypełnienie może kosztować nawet kilkaset złotych.
Mimo swojej ceny, coraz więcej pacjentów decyduje się na zastosowanie wypełnień kompozytowych. Warto jest skorzystać z ich dobrodziejstw – oferowane zalety względem innych rodzajów wypełnień w całości rekompensują cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za ten rodzaj wypełnień.